Šiuolaikinėje pramonėje ir infrastruktūroje, atsinaujinantys energijos šaltiniai jau tapo norma. Įrengtos saulės ar vėjo jėgainės generuoja elektrą, kai šviečia saulė ar pučia vėjas. Kita vertus, elektros energija generuojama iš atsinaujinančių energijos šaltinių yra itin nepastovi – vienu metu gali gaminti gerokai daugiau elektros energijos nei yra sunaudojama, o kitu – daug mažiau nei reikia.
Dėl šios priežasties elektros energijos kaupimo sprendimai tampa vis aktualesni – jie leidžia „pasaugoti“ tam tikrą energijos kiekį ir jį panaudoti esant trūkumui. Šiame straipsnyje aptarsime elektros energijos kaupiklius, jų veikimo principą bei visas panaudojimo galimybes.
Elektros energijos kaupiklių veikimo principas
Elektros energijos kaupiklio pagrindinė sudedamoji dalis yra celė, kurioje ir yra kaupiama elektros energija. Rinkoje šiuo metu galima rinktis iš dviejų celių tipų: ličio jonų bei natrio sieros. Pagrindinis skirtumas tarp jų yra įkrovimo ir iškrovimo greitis: ličio jonų celės – įkraunamos greitai, o natrio sieros – lėčiau.
Elektros energijos kaupiklis yra įjungiamas į elektros tinklą ir programinės įrangos (dažniausiai keitiklių) pagalba atlieka jam priskirtas užduotis. Tai gali būti perteklinės elektros energijos kaupimas, elektros tinklo kokybės parametrų užtikrinimas, įsikrovimas bei išsikrovimas nurodytu laiku, elektros tiekimo užtikrinimas ir kt. Pavyzdžiui, „Axioma serviso“ specialistai šiuo metu Joniškyje įrengia keturis elektros energijos kaupiklius, kurių veikimas bus susietas su „Nord Pool“ kainų birža. T.y. elektros energija bus kaupiama, kai ji pigiausia, o naudojama – kai brangiausia.
Elektros energijos kaupikliai gali būti labai naudingi įmonėms, norinčioms užtikrinti energijos tiekimo sistemos stabilumą ir efektyvumą. Toliau straipsnyje aptarsime elektros energijos kaupiklių panaudojimo galimybes.
Kaip atsarginė elektros energijos talpa tinkluose
Elektros energijos kaupikliai gali būti naudojami kaip atsarginė energijos talpa elektros tinkluose.
Jie gali kaupti elektros energiją tuomet, kai gamyba viršija paklausą, ir perduoti ją į tinklą, kai gamyba yra nepakankama.
Elektromobilių maitinimui
Elektros energijos kaupikliai gali būti naudojami kaip transporto priemonių, ypač elektrinių automobilių, energijos šaltinis.
Jie leidžia saugoti energiją ir palaikyti automobilio veikimą nekraunant ilgesnį laiką.
Energijos tiekimui nuošaliose vietovėse
Elektros energijos kaupikliai gali būti naudingi vietovėse, kur elektros energijos tiekimas yra problemiškas ar brangus.
Jie leidžia saugoti energiją, kurios reikia tais momentais, kai ji yra sunkiai gaminama.
Energijos tiekimui gynybos sistemoms
Elektros energijos kaupikliai yra naudingi ir gynybos sistemose.
Jie užtikrina stabilų ir patikimą elektros energijos tiekimą net susidarius sudėtingoms sąlygoms.
Kaip nepriklausomas energijos tiekimo šaltinis
Elektros energijos kaupikliai taip pat gali būti naudojami kaip nepriklausomi nuo elektros tinklo energijos tiekimo šaltiniai.
Pavyzdžiui, atokiai esančioms vietovėms arba įmonėms, norinčioms sumažinti priklausomybę nuo elektros tinklų.
Elektros energijos kaupikliai – tai talpos, kuriose kaupiama pagaminta elektros energija. Jų veikimas kontroliuojamas keitiklių pagalba – užprogramuojant paskirtį. Juos galima integruoti į atsinaujinančių šaltinių sistemą bei panaudoti energijos tiekimui nuošaliose vietovėse, gynybos sistemoms ar elektromobilių maitinimui ir kaip atsarginę energijos talpą ar nepriklausomą energijos šaltinį.
„Axioma serviso“ specialistai atlieka visapusišką elektros energijos kaupiklių įrengimą – nuo parinkimo iki aptarnavimo. Jeigu jus domina jų panaudojimo galimybės – susisiekite su specialistais tel. +370 654 87695 arba el. paštu orders@axs.eu.