Neseniai į naujas patalpas Vilniuje, Zietelos g. 3, persikėlusi Biokuro tyrimų laboratorija sėkmingai vysto savo veiklą, didina klientų ratą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, bei planuoja klientams pasiūlyti naujų paslaugų.
Laboratorijoje įvykdytas Nacionalinio akreditacijos biuro auditas patvirtino, kad naujos patalpos atitinka LTS EN ISO/IEC 17025:2005 standartą. Audito išvados buvo teigiamos – laboratorija toliau gali tęsti veiklą akredituotoje srityje, tad intensyvūs darbai tęsiasi toliau.
Plečiasi klientų ratas
Šiuo metu Biokuro tyrimų laboratorija turi apie 70 galiojančių sutarčių ir tiek pat klientų. Pasak Biokuro tyrimų laboratorijos technikos vadovės Ilonos Laugalytės, paskutiniu metu kas mėnesį vidutiniškai pasirašoma iki 6 naujų sutarčių. Kinta ir klientų profilis: jei anksčiau laboratorijos klientai didžiąja dalimi būdavo šilumos gamintojai (katilinės), tai šiuo metu nemažą klientūros dalį sudaro ir patys kuro tiekėjai.
„Dabar biokuro rinkoje jau vyrauja tvirtas įsitikinimas, kad tirti kuro kokybę yra ne tik privaloma, bet ir naudinga. Tačiau ilgą laiką tuo rūpinosi patys šilumos gamintojai. Na, o dabar Lietuvos kuro tiekėjai patys pradeda suprasti biokuro rinkos tendencijas ir niuansus, imasi ugdyti ir įsisavinti jau egzistuojančią biokuro rinkos kultūrą. Taigi, jie tampa ne pasyvūs rinkos stebėtojai, kurie tik parduoda kurą ir laukia rezultatų bei atsiskaitymo, bet ir patys aktyviai joje dalyvauja. Tiekėjai tampa suinteresuoti žinoti, kokios kokybės ir vertės kurą jie tiekia objektams, o ne laukti, kol šilumos gamintojas įvertins jo kokybę“, – sakė I. Laugalytė.
Kelia koją į užsienio šalis
Laboratorijos technikos vadovė džiaugiasi, kad lietuviška biokuro kultūra po truputėlį plečiasi ir į kaimynines šalis. Šiuo metu laboratorija jau turi pasirašytų sutarčių su Latvijos kompanijomis.
„Mūsų laboratorija jau dirba su pirmaisiais latviškais biokuro ėminiais. Tikimės, kad šis svarbus plėtros procesas nenutrūks ir kitą šildymo sezoną pasitiksime su pagausėjusiu „užsienietiškų“ klientų sąrašu“, – sakė I. Laugalytė.
Planuose – granuliometrija
Paklausta apie paslaugų krepšelio plėtros planus, I. Laugalytė paminėjo, kad planuose yra numatyta teikti granuliometrijos paslaugą. Šio tyrimo esmė – sužinoti kuro dalelių pasiskirstymą pagal dydį, kitaip tariant, išsiaiškinti, kiek ir kokio dydžio kuro dalelių yra ėminyje.
„Iš kasdienės praktikos matome, kad labai dažnai pagrindiniai kuro rodikliai (drėgnumas, pelenų kiekis ir šilumingumas) neatskleidžia tikrosios kuro kokybės. Čia labai gali pasitarnauti biokuro dalelių pasiskirstymo pagal dydį tyrimai. Net labai geros kokybės kuras gali turėti daug smulkių dalelių (pvz., pjuvenų), kurios kenkia degimo kokybei, ir dėl to krinta katilo naudingumo koeficientas, kyla net gaisro pavojus. Dėl to be pagrindinių biokuro kokybės rodiklių labai pravartu žinoti ir kuro dalelių dydį, nes nusipirkus keliolika tonų pjuvenų arba durpių, pagrindiniai kokybiniai rodikliai rodys labai geros kokybės kurą, tačiau jei tos tonos pateks į katilą, gali kilti didelių problemų. Todėl paprastai kuras būna ne homogeniškas, t.y. jis būna maišytas (skiedra, žievė, spygliai, šiek tiek pjuvenų), nes tokiu būdu galima išgauti optimalią degimo kokybę“, – kokybės tyrimų svarbą aiškino laboratorijos technikos vadovė.