1. Pradžia
  2. /
  3. Projektai
  4. /
  5. Estijoje statomoje skalūnų naftos gamykloje pradėti gigantiškos retortinės krosnies montavimo darbai

Estijoje statomoje skalūnų naftos gamykloje pradėti gigantiškos retortinės krosnies montavimo darbai

Bendrovė „Axioma servisas“ sėkmingai tęsia milžiniškos retortinės krosnies įrengimo projektą Estijoje – statybvietėje pradėti sudėtingi įrangos montavimo darbai. Kone 200 tonų sveriantis įrenginys buvo suprojektuotas ir pagamintas pagal bendrovės „Enefit Power“ užsakymą, naujai statomai skalūnų naftos gamyklai „Enefit 280-2“. Vykdomo projekto vertė siekia net 9 mln. eurų.

Rekordinėje „Axioma serviso“ veiklos istorijoje sutartyje numatyta, kad daugiau nei 17 metrų ilgio ir virš 6 metrų skersmens įrenginio projektavimo, gamybos, montavimo bei paleidimo-derinimo darbai bus atlikti iki 2023 metų pabaigos.

Krosnies projektavimas ir gamyba prasidėjo dar 2021-aisiais

Įrenginio projektavimo ir gamybos darbai prasidėjo dar praėjusiais metais. Pagal itin griežtus techninius reikalavimus cilindro formos krosnį suprojektavo „Axioma serviso“ partneris „Technoplan“, o gamyba buvo patikėta dviems metalo apdirbimo ekspertėms – „AXIS Tech Estonia“ ir „Heavy Industry Estonia“.

Ilgametę patirtį nestandartinių detalių gamyboje turinčios įmonės pagamino pagrindines sudedamąsias retortinės krosnies dalis – centrinį cilindą ir dvi galines sekcijas su bandažiniais žiedais, sandarinimus priekyje ir gale, atramines konstrukcijas bei sukimosi mechanizmą su atraminiais ritinėliais.

Kroviniai transportuoti naktį

Mobilių kranų pagalba centrinė retortos dalis bei dvi sekcijos su bandažiniais žiedais buvo saugiai perkeltos ant nestandartinius krovinius gabenančių vilkikų platformų.

Pervežant konstrukcijas į būsimą „Enefit 280-2“ gamyklą buvo pasitelkti trys konvojai – kiekvienai daliai atskiras. Gigantiški kroviniai iš Talino bei Kohtla Jervės miestų buvo transportuoti naktį, kuomet eismas nėra intensyvus.

„Vilkikai į statybvietę vyko iš anksto nustatytais maršrutais ir tik gavus reikalingus leidimus. Be to, reikėjo išmontuoti keletą trukdančių kelio ženklų bei atjungti elektros perdavimo oro linijos laidus, kurie kabėjo pavojingai žemai“, – dalinasi Estijos serviso padalinio vadovas Darius Imbrasas.

Gabenamus krovinius iki pat iškrovimo vietos lydėjo palyda.

Milžinė montuojama ant gamyklos pamatų

Retortinė krosnis yra montuojama 18 metrų aukštyje, ant iš anksto pastatytos monolitinės atraminės gelžbetonio konstrukcijos. Šiuo metu jau baigiamas pirmasis montavimo darbų etapas. Jo metu įrenginio dalys buvo užkeltos ant atraminės konstrukcijos, išcentruotos bei sujungtos tarpusavyje. Laikinam įtvirtinimui buvo panaudoti metaliniai rėmai – jie bus panaikinti baigus visus retortinės krosnies montavimo darbus.

„Montuojant tokį įrenginį reikalingas itin didelis tikslumas, nes retortinė krosnis turi nuolat suktis tam, kad per vieną galą į ją patenkanti įkaitinta žaliava maišytųsi ir slinktų per visą įrenginio ilgį link išėjimo angos. Panaši technologija naudojama ir cemento gamyboje“,- pasakoja D. Imbrasas.

Kiti montavimo bei paleidimo-derinimo darbai bus atliekami jau sekančiais metais, kuomet bus baigta pastato statyba. „Axioma serviso“ komanda įrengs futeruotę (šiluminių įrenginių vidinę dangą iš ugniai atsparių medžiagų), sumontuos pavarą, sandarinimus, aptarnavimo aikštelę, ventiliacijos sistemą, daviklius bei automatiką.

2024 metų pabaigoje gamykla startuos

„Enefit 280-2“ gamyklos statybos darbai, prie kurių prisideda beveik 1000 specialistų, bus baigti 2024 metais. Naujasis statinys iškils šalia jau veikiančios skalūnų alyvos gamyklos „Enefit 280“.

Pagal su užsakovu pasirašytą sutartį numatyta, kad „Axioma serviso“ specialistai dvejus metus nuo gamyklos starto prižiūrės, ar įrengta retortinė krosnis yra teisingai eksploatuojama.

„Su tokio tipo gamyklomis dirbame jau daugiau nei 20 metų. Puikiai pažįstame šių krosnių aptarnavimo ir remonto darbų specifiką“, – teigia D. Imbrasas.

Bendrovė „Enefit Power“ priklauso valstybinei Estijos energetikos grupei „Eesti Energia“, kuri vienija daugiau nei 20 įmonių. Grupė yra didžiausia energijos gamintoja Baltijos šalyse.