1. Pradžia
  2. /
  3. Naujos veiklos
  4. /
  5. ORC įrenginiai – efektyviam šilumos konvertavimui į elektrą

ORC įrenginiai – efektyviam šilumos konvertavimui į elektrą

Pramonės, šilumos tiekimo, komunaliniame, biokuro ir kituose sektoriuose išsiskiria daug šilumos, kuri gali būti konvertuojama į elektros energiją. Vienas efektyviausių būdų tai padaryti yra ORC, arba organinio Renkino ciklo, technologija. Ją naudojantys prancūzų prekės ženklo „ENOGIA“ įrenginiai leidžia išgauti elektros energiją iš perteklinės šilumos, susidariusios energijos gamybos metu.

ORC technologija ir įrenginio veikimas

Organinis Rankino ciklas (ORC), pavadintas škotų mechaniko inžinieriaus W. J. M. Rankine vardu, buvo išrastas ir išbandytas dar XIX a. Šiandien ORC įrenginiai yra vienas novatoriškiausių būdų šilumą paversti elektros energija. Jie yra panašūs į tradicines garo turbinas, tačiau vietoje vandens garų naudoja didelės molekulinės masės organinio skysčio garus. Tokiems įrenginiams pakanka žemesnės, nuo 70 iki 120 oC, darbinės temperatūros.

Naudojant organinį skystį, po garų išsiplėtimo ORC turbinoje nevyksta kondensacija. Todėl mentelių paviršių neveikia erozija, kas užtikrina jų ilgaamžiškumą (30–40 metų be specialios priežiūros). Didelį ne tik turbinos, bet ir visos sistemos patikimumą lemia tai, kad į pastarąją nepatenka oras. Kameroje cirkuliuoja specialus, aukštai temperatūrai atsparus tepalas – šilumos agentas. Tokia sistema užtikrina saugumą, sklandų ir visiškai automatizuotą garo generatoriaus veikimą.

ORC technologijos aktualumas šiandien

ORC įrenginiu elektros energija gaminama panaudojant šilumą iš atsinaujinančių šaltinių, tokių kaip geoterminė ir saulės energija, biomasė, biodujos ar net atliekos. Tai leidžia sumažinti įmonėms sąnaudas, o iš panaudotos perteklinės šilumos pagamintą elektros energiją galima naudoti vietoje arba grąžinti į tinklus, taip netgi gaunant papildomo pelno.

ORC turbina gali veikti 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę, atsižvelgiant į šilumos šaltinio prieinamumą. Tokie įrenginiai yra mažiausi galios atžvilgiu (gamybos pajėgumas nuo 10 iki 180 kW) ir kompaktiškiausi. „ENOGIA“ projektuojamų ir gaminamų ORC įrenginių parametrai koreguojami, atsižvelgiant į specifines kiekvienos naudojimo vietos charakteristikas, todėl jie gali būti pritaikomi įvairiose pramonėse ir energetikos srityse. Unikali įrenginių sandara užtikrina intuityvų valdymą, priežiūrą ir aptarnavimą.

ORC įrenginių panaudojimo galimybės

ORC įrenginiai ypač sėkmingai pritaikomi pramonės ir energetikos sektoriuose. Taip pat jie naudingi laivininkystėje, kur elektros energija gali būti gaminama naudojant varomųjų ar pagalbinių variklių šilumą. ORC įrenginiai leidžia pagerinti generatorių (dyzelino, gamtinių dujų, biodujų) efektyvumą, papildomai gaminant elektros energiją iš panaudotos šilumos (išmetamųjų dujų, aušinimo vandens). Dažnai jie pritaikomi ir geoterminės energijos sektoriuje, taip pat saulės elektrinių parkuose.

UAB „Axioma servisas“ – „ENOGIA“ atstovai Lietuvoje, vieni iš pirmųjų šalyje siūlantys ORC įrenginius. Įmonė teikia visas su jais susijusias paslaugas: projektavimą, tiekimą, diegimą, valdymą ir priežiūrą. Daug patirties energetikos projektuose sukaupę specialistai pasiruošę į rinką įvesti naują produktą, kuris leidžia efektyviai gaminti elektrą iš atsinaujinančių šilumos šaltinių. Susisiekite, jei tokią galimybę svarstote ir jūs.