1. Pradžia
  2. /
  3. Paslaugos ir produktai
  4. /
  5. „Axioma servisas“ Biokuro laboratorija jau tiria latvišką kurą

„Axioma servisas“ Biokuro laboratorija jau tiria latvišką kurą

Akredituota „Axioma servisas“ biokuro tyrimų laboratorija pradėjo bendradarbiauti su Latvijos kompanija „Rīgas Bioenerģija“. Tai yra pirmasis lietuvių kompanijos žingsnis į Latvijos rinką su biokuro laboratorijos paslaugomis. Lietuviai latviams atliks biokuro drėgmės, pelenų kiekio ir šilumingumo tyrimus.

„Džiaugiamės įžengę į kaimyninę rinką, kurioje pradedame savo veiklą. Šiemet ir Lietuvoje mūsų laboratorijos paslaugas rinkosi daugiau klientų: 2017 metus pradėję su 57 sutartimis, juos užbaigiame su 78 sutartimis. Mūsų praktika ir augantis klientų skaičius liudija, kad rūpintis kuro tyrimais naudinga visiems rinkos dalyviams: ir biokuro pardavėjams, ir pirkėjams, ir vežėjams“, – teigė įmonės „Axioma servisas“ generalinis direktorius Artūras Lopeta.

Katilinių operatoriams aiški kuro kokybė leidžia nesibaiminti dėl įrangos – kokybišku kuru kūrenamos jėgainės tarnauja ilgiau. Per didele drėgme ar pelenų kiekiu pasižyminčio kuro vertė krenta. Tiksliai žinant kuro kokybę, galima vertinti ir katilo darbo našumą, lyginant sudeginto kuro energetinę vertę su gautos šilumos kiekiu.

Į katilines atkeliaujančio kuro kaina nustatoma pagal biokuro energetinę vertę naftos tonos ekvivalentais (tne), todėl pagrindinė biokuro tyrimų nauda katilinėms – finansinė.

Pardavėjui biokuro drėgmės ir pelenų kiekio bei šilumingumo nustatymo tyrimai taip pat leidžia sužinoti tikslią kuro kainą. Anot A. Lopetos, nepriklausomais tyrimais savo kuro kokybę grindžiantis pardavėjas išvengia su žaliavos pirkėjo nesąžiningumo ar klaidų, nuo kurių neįmanoma apsisaugoti, jei kuras neištirtas.

„Džiugu, jog susidomėjimo sulaukė ir šiemet mūsų laboratorijoje įdiegtas kuro dalelių matmenų pasiskirstymo nustatymas (granuliometrija). Jo esmė – sužinoti kuro dalelių pasiskirstymą pagal dydį,  išsiaiškinti, kiek ir kokio dydžio kuro dalelių yra ėminyje. Mūsų praktika rodo, kad neretai pagrindiniai kuro rodikliai – drėgnumas, pelenų kiekis ir šilumingumas – neatskleidžia tikrosios kuro kokybės. Net labai geros kokybės kuras gali turėti daug smulkių dalelių (pvz., pjuvenų), kurios kenkia degimo kokybei, dėl to krinta katilo naudingumo koeficientas“, – pasakoja A. Lopeta.

Pasak A. Lopetos, tarp svarbiausių iššūkių, kurie laboratorijos laukia 2018-aisiais, yra granuliometrijos metodo akreditacija ir tarptautinis šio tyrimo pažymėjimas. Kitais metais akreditacijos procesą taip pat numatyta pradėti ir suskystintųjų dujų terminalo laboratorijai, esančiai Marijampolėje.

Moderniausia Vokietijos ir JAV gamintojų įranga aprūpintoje „Axioma servisas“ laboratorijoje tiriamos visos biokuro rūšys. Šiuo metu laboratorija per parą gali atlikti 322 visuminės drėgmės, 43 pelenų kiekio ir 43 šilumingumo tyrimus. Nuo veiklos pradžios 2012 metais „Axioma servisas“ laboratorija atliko jau daugiau nei 190 tūkstančių biokuro tyrimų.