Inžinerinio serviso paslaugas teikiantis „Axioma servisas“ įgyvendins ambicingus baterijų energijos kaupimo sistemų (BESS) parkų statybų projektus – 2024-ųjų pabaigoje buvo pasirašyti du kontraktai dėl jų realizavimo Lietuvoje.
Statomi BESS parkai atliks svarbų vaidmenį užtikrinant visos šalies elektros tinklo stabilumą, mažinant kainų svyravimus ir skatinant atsinaujinančios energetikos plėtrą. Vieno parko galia sieks 60 MW, o talpa – 120 MWh, o kito – atitinkamai 80 MW ir 160 MWh.
„Tai vieni didžiausių tokio tipo baterijų parkai Lietuvoje. Jie bus jungiami prie „Litgrid“ elektros perdavimo tinklo ir taip prisidės prie Lietuvos elektros energijos sistemos tvaraus vystymo bei energetinės nepriklausomybės“,- apie projektų svarbą pasakoja Vilniaus serviso padalinio vadovas Tomas Gerdauskas.
BESS parkai – kas tai?
Šiuolaikinėje energetikoje vis daugiau elektros energijos pagaminama iš atsinaujinančių šaltinių, t. y. saulės ir vėjo, kurie nėra pastovūs. Siekiant užtikrinti patikimą ir stabilų energijos tiekimą, kyla baterijų parkų poreikis. Šie parkai kaupia, balansuoja ir skirsto elektros energiją pagal tuo metu esantį poreikį.
Visapusiškas BESS parkų įrengimas
„Axioma servisas“ įsipareigojo atlikti visapusišką dviejų BESS parkų įrengimą. Projektų komanda yra atsakinga už sklypo paruošimo, įrangos tiekimo ir montavimo, visos sistemos integracijos, testavimo bei paleidimo-derinimo darbus. Taip pat, bendrovė po BESS parkų įrengimo rūpinsis jų technine priežiūra bei aptarnavimu.
Abu projektai bus įgyvendinami lygiagrečiai – projektavimo ir įrangos parinkimo darbai jau startavo, o sistemas galutinai suderinti bei paleisti planuojama kitų metų trečią ketvirtį.
Abiejų projektų vertė siekia daugiau nei 70 mln. eurų.
BESS parkų įranga
BESS parkas yra technologiškai sudėtingas statinys, apimantis įvairius aukštos ir vidutinės įtampos įrenginius (baterijų blokus, inverterius, įtampos keitimo ir skirstymo įrenginius) bei EMS (angl. Energy Management System) valdymo sistemą.
Be projektavimo darbų, šiuo metu yra vykdoma įrangos gamintojų ir tiekėjų atranka. „Stengiamės pasirinkti ne tik optimaliausią variantą, bet ir tą, kuris atitiks visus kibernetinio saugumo reikalavimus“,- apie projekto subtilybes užsimena Projektų vadovas Marius Šepronas.
„Iššūkiai – mūsų kasdienybė“
Šių dviejų sutarčių įgyvendinimas bus neeilinis iššūkis visai „Axioma serviso“ komandai.
„Didžiausiu projektų iššūkiu bus tinkamos energijos kaupimo įrangos ir energijos valdymo sistemos parinkimas bei jos integravimas į „Litgrid“ tinklą. Šiandien nėra įmonių turinčių visas reikiamas kompetencijas vienose rankose, todėl ieškome partnerių, kurie šiame kūrybiniame procese dalyvautų kartu bei siektų maksimalaus rezultato. Kita vertus, iššūkiai yra mūsų kasdienybė, o mes juos priimame su malonumu“, – sako Vilniaus serviso padalinio vadovas T. Gerdauskas.