Naujos technologijos, tokios kaip virtuali realybė, 3D spausdinimas, daiktų internetas ir kt. suteikia galimybę įvairių pramonės įmonių techninei priežiūrai būti daug efektyvesnei ir operatyvesnei. Šiame straipsnyje supažindinsime su 6 pagrindinėmis, pramonei aktualiomis tendencijomis, kurios galbūt jau visai netrukus taps kiekvienos sėkmingos įmonės neatsiejama dalimi.
Žmogaus ir mašinos sąsaja
Žmogaus ir mašinos sąsaja (angl. Human-Machine Interfaces, HMI) leidžia operatoriams stebėti ir valdyti pramoninę įrangą. Jau dabar gamyklose bei kitose pramonės įmonėse HMI yra diegiama įvairiais būdais: montuojant specialius valdymo skydus, jutiklinius ekranus bei mobiliuosius įrenginius. Žmogaus ir mašinos sąsaja pagerina įrangos techninės priežiūros efektyvumą ir veiksmingumą, nes teikia duomenis ir diagnostinę informaciją realiu laiku.
Be to, dirbtinio intelekto (DI), mašininio mokymo (ML) bei debesų kompiuterijos pagrindu veikianti integracija leidžia operatoriams bendradarbiauti realiuoju laiku, dalytis duomenimis tarp kelių naudotojų ir atlikti nuotolinę techninę priežiūrą.
3D spausdinimas
3D spausdinimas, arba adityvioji (pridėtinė) gamyba, leidžia greitai ir efektyviai gaminti nestandartines dalis naudojamas pramoninėje įrangoje. Bendrovės jau kuria didelio našumo medžiagas, pavyzdžiui anglies pluoštu sutvirtintus polimerus, iš kurių būtų gaminamos dideles apkrovas ir ekstremalias sąlygas atlaikančios dalys.
3D spausdinimas leidžia pagaminti reikalingas atsargines dalis, jas pritaikyti bei sukurti unikalius komponentus, kurie mažintų atsargų poreikį, įrangos gedimų riziką bei prastovų laiką. Taip pat, ši technologija gali greitai ir nebrangiai kurti naujus komponentų prototipus, kurie bus iškart išbandyti ir pritaikyti realiomis sąlygomis.
Be to, 3D spausdinimas yra žymiai ekologiškesnis nei tradiciniai gamybos metodai, nes sumažina medžiagų švaistymą ir energijos sąnaudas.
VR ir AR technologijos
Virtualiosios realybės (angl. virtual reality, VR) bei papildytosios realybės (angl. augmented reality, AR), kitaip įtraukiosios realybės technologijos gali keliais būdais supaprastinti pramoninę techninę priežiūrą. Pirma, jos sukuria interaktyvią mokymosi aplinką ir padeda technikams efektyviau bei tiksliau šalinti gedimus. Antra, AR ant įrangos „uždeda“ instrukcijas bei diagramas, todėl technikams yra lengviau laikytis procedūrų bei surasti reikalingus komponentus. Kitos įmonės kuria 3D įrangos ir įrenginių modelius, kad galėtų vizualizuoti ir optimizuoti techninės priežiūros grafikus bei procedūras. Trečia, naudojat AR ir VR technologijas galima susijungti su ekspertais, kurie konsultuoja nuotoliu.
Įtraukiančiųjų technologijų integravimas kainuoja daug, tačiau įmonės į jas investuoja. Taip jos gerina techninės priežiūros specialistų darbą bei sumažina nelaimingų atsitikimų riziką.
Daiktų internetas (IoT)
Daiktų interneto (angl. Internet of Things, IoT) integravimas į pramonės procesus ir sistemas jau nėra naujiena. Tai leidžia realiuoju laiku rinkti duomenis apie pramonės įrangos veikimą ir būklę. Bendrovės juos panaudoja ir taiko pažangius duomenų apdorojimo algoritmus bei iš anksto planuoja techninę priežiūrą, o tai sumažina įrangos gedimų ir prastovų riziką.
IoT gaunami duomenys taip pat leidžia gamybos įmonėms analizuoti ir nustatyti įrenginių gedimus, kad būtų galima priimti duomenimis pagrįstus sprendimus techninės priežiūros srityje. Be to, tai leidžia nuotoliniu būdu stebėti ir diagnozuoti įrangos problemas, todėl sumažėja poreikis atlikti techninę priežiūrą vietoje.
Robotai
Robotai yra naudojami ir techninės priežiūros darbuose. Bendradarbiaujantys su techniniais darbuotojais, robotai didina efektyvumą, mažina aptarnavimo išlaidas ir užtikrina saugią aplinką. Kitos įmonės naudoja ir autonominius mobiliuosius robotus, kurie savarankiškai juda po įrenginius ir atlieka įprastas techninės priežiūros užduotis, tokias kaip valymas, tikrinimas ar duomenų rinkimas.
Be to, didėja susidomėjimas ir bepiločių orlaivių, kitaip dronų, naudojimu techninės priežiūros patikroms sunkiai prieinamose vietose, pavyzdžiui, naftos platformose.
Skaitmeniniai dvyniai
Pramonės techninės priežiūros srityje yra naudojami ir skaitmeniniai dvyniai (angl. digital twins), kurie realiuoju laiku imituoja ir analizuoja įrangos ar gamybos linijos veikimą. Skaitmeninių dvynių pagalba yra didinamas gamybos operacijų patikimumas, efektyvumas ir veiksmingumas. Analizuojant modeliuojamus duomenis, galima nustatyti optimalius techninės priežiūros užduočių, tokių kaip patikrinimų, remonto ar pakeitimo, atlikimo intervalus.
Be to, skaitmeniniai gamyklos dvyniai padeda vykdyti virtualius, interaktyvius ir individualiems poreikiams pritaikytus techninės priežiūros specialistų mokymus. Tokioje aplinkoje techninės priežiūros specialistai gali mokytis naujų įgūdžių saugioje, imituojamoje, tačiau realioje aplinkoje.
Naujųjų technologijų tendencijos, tokios kaip 3D spausdinimas, įtraukiosios realybės technologijos, daiktų internetas (IoT), robotai yra naudojami ir pramoninės įrangos techninės priežiūros užduotyse. Aukščiau minėtos technologijos aptarnavimo darbus supaprastina ne tik techninės priežiūros specialistams, bet ir įmonių vadovams.